Blog

Amit minden gazdinak tudnia kell a karomápolásról

2025.02.12 09:00
Amit minden gazdinak tudnia kell a karomápolásról

Sokakban felmerül a kérdés a kutyák karmainak ápolásával kapcsolatban. Tényleg szükség van rá, vagy ez is csak egy újabb trend? A válasz egyértelmű: a rendszeres ápolás nem esztétikai kérdés, hanem kedvencünk egészségének alapvető feltétele. Nézzük is meg, mit kell tudni róla!

Elsőként érdemes tisztázni egy alapvető tévedést: bár hajlamosak vagyunk körömnek nevezni, a kutyáknak valójában nem körme, hanem karma van. Ez nem pusztán elnevezésbeli különbség - a karmok idegekben és erekben gazdagok, vagyis nem egyszerű szarulemezek, mint az emberi körmök.

Egy átlagos kutya 18 karommal rendelkezik: a hátsó lábakon 4, míg az első lábakon 4+1 karom található, a farkaskarommal együtt. Érdekesség, hogy egyes fajtáknál a hátsó lábakon is megjelenhet farkaskarom, akár duplázva is.

A probléma az, hogy a karom folyamatosan nő, és sok kedvenc lakásban él, ahol a természetes kopás korlátozott. A rendszeres, hosszú séták sem biztosítanak elegendő kopást, ezért mondhatjuk, hogy a rendszeres karomvágás a kutya gondozásának elengedhetetlen része.

A karomvágás helyes technikája

A sikeres karomvágás kulcsa a korai szoktatás és a pozitív élmények biztosítása. De mégis hogyan csináljuk? Íme a folyamat lépésről lépésre:

  1. Helyezkedjen el kényelmesen a kutya: állhat vagy fekhet, a lényeg, hogy biztosan tudjuk tartani a mancsát. A másik kezünkben tartsuk az ollót, kb. 45 fokos szögben.
  2. Világos karmok esetén jól láthatóak az erek - a rózsaszín részt követően 2-3 mm-rel kell vágni. Sötét karmok esetén fokozatosan, kis lépésekben haladjunk.
  3. Végezzük el a műveletet minden karmon, de a farkaskarmot hagyjuk ki, azt csak indokolt esetben kell eltávolítani. Végül jutalmazzuk meg kedvencünket.

karomápolásMinden óvatosság ellenére jó, ha van otthon vérzéscsillapító por, de ha nagyon bizonytalannak érezzük magunkat, egy kutyakozmetikus segíthet. A karomvágást általában havonta 1-2 alkalommal ajánlott elvégezni, de ez az életmódtól függően változhat.

A hosszú karmok veszélyei

Az ápolatlan karmok letörhetnek, felhasadhatnak, és míg vágással kontrolláljuk a folyamatot, ezek a sérülések gyakran az élő részig hatolnak, fájdalmat okozva ezzel kedvencünknek. A túlnőtt karmok ráadásul a járást is befolyásolhatják és a helytelen terhelés kutya ízületi gyulladáshoz vezethet.

Mi a megoldás ízületi problémákra?

A DogSeatone zöldkagyló por kutyáknak kifejlesztve, egy természetes porcerősítő és ízületvédő, ami segíthet enyhíteni a nem megfelelő karomápolás következtében kialakult ízületi problémákat is. A helyes karomápolási rutin és a kutya ízületvédő párosával Ön is javíthatja kedvence életminőségét, rendeljen bátran!